Bugün, 28 Ekim 2021 Perşembe


OLCAYTO ŞAHİN
9.03.2019 09:48:57
SAYIN OSMAN BEY; Sizi her zaman "canhıraş" bir şekilde ilimiz için bir şeyler yapmaya çalışan katışıksız bir "SİVAS SEVDALISI" olarak tanıdık ve hep öyle gördük. Bu yazınızda da nefis bir şekilde Sİvas´ımızın tarihsel geçmişini ve zenginliğini özetlemişsiniz.Günümüzün o çok kullanılan ifadesi sizde "ete kemiğe bürünmüş" vaziyette. İYİ Kİ VARSINIZ!!!!!!!!!!! OLCAYTO ŞAHİN

idiris ASLAN
11.03.2019 16:40:35
Saydığınız devletler ve zamanlar içerisinde Sivas kendine yettiği kadar çevresine de yetiyordu. Hem de her alanda siyasi, kültürel, askeri, bilim, tarım, maden vb. daha da çoğaltabiliriz. Lakin o dönemlerden farkı olarak şimdi zihniyet farkı ortadadır. Bu tespite hak vermekle birlikte bu tespitin farkında olarak neler yapıldı ve ya neler yapılmalıdır ki yeniden Sivas öz kuvvetine kavuşsun. Sivas ta bu düşünce hareketliliğini ortaya koyabilecek hangi oluşum veya kuruluş var ki? Siyasi Partiler seçimden seçime çalışır. Vekiller desen ha keza aynı. Üniversite desen "kapı" "iltimas" muhabbetinde! Öğretmeni memuru işçisi geçim derdinde! geriye kim kaldı bi siz bi biz. Neyse biz de yeteriz diyelim bakalım. Hadi hayırlısı. Sivasın hak ettiği yerlere geleceği umuduyla...

Cemal Kaya
26.12.2019 22:23:29
Umarım, mücadele ettiğiniz zihniyet içerisinde, bütün çabalarınız boşa gitmez bu düşünceniz hayat bulur.

Anahtar Kelimeler: ALTI Devletli ŞEHİR

ALTI Devletli ŞEHİR!

Osman ÇELİK Yazdı...

Sivas, müstesna şehirlerin başında geliyor.

Öyle köklü bir geçmiş, kaç şehre nasip olur bilemiyorum.

Medeniyetlere yön veren anlam ve medeniyetleri birleştirip, onları devlet kılan felsefi derinlik, tarih boyu bu kadim topraklarda hep var oldu.

***

Sevgili okurlar, HİTİT İMPARATORLUĞUNUN iki köklü şehri olan SARİSSA ve KAYALIPINAR Sivas´ta.

Kutsal su dedikleri KIZILIRMAK boylarında yetişen HİTİT Atları, MISIR üzerine buradan varıp, ANADOLU´nun kurak suretini çölde mukim kıldılar.

Bizans, Roma, Rum, Ermeni daha nicesini sayayım?

Tarih şeridine yakından göz attığımızda, görkemli ALTI DEVLETİ bu şehrin kurduğu ortaya çıkmaktadır.

Danişmetliler, Anadolu Selçuklu, Mengücekler,Eratna Devleti, Kadı Burhanettin ve CUMHURİYET.

Altı tane köklü devletin ışığı burada kök salmış ve asırlara varan bir medeniyet manifestosu, dört bir yana  SİVAS´tan yayılmıştır!

ALTI DEVLET KURAN bir şehrin, tarihin seyrinde yeri ortada iken, bu kadim varlığın değerlendirilmemesi içler acısı doğrusu.

Bu toprakların hamurunda var olan yüce bilinç, nasıl küllenmiş bilemiyorum ama, bu küllenmenin yıllara yayılan tortusunun artık yıkılıp atılması gerekmez mi?

Tarihe yön veren bu toprakların, bünyesinde var olan diriliğin, durağanlıkla anımsanır olması kabul edilebilir mi?

Bir düşününüz PARA basılan şehir burası, MISIR üzerine atlı birlik gönderen şehir burası, taşı kanaviçe gibi işleyip dünya mirası ortaya çıkaran şehir burası, dosta düşmana biz varız ve ilelebet var olacağız diye Cumhuriyeti kuran şehir burası!..

Bu varlık ve felsefi derinlik artık ortaya çıkarılmak zorundadır.

Başkaca şehirlerde var olmayan pek çok özellik bu ORTAYAYLA´nın kaderi ile bütünken, bugün yaşadığımız zihni kuraklık da neyin nesi?

Köklü varlığından habersiz bir şehir, yarınları anlayabilir ve yarınların düşsel aşkını içselleştirebilir mi?

Bırakın Türkiye´yi, dünyada bile SİVAS gibi şehir bir elin parmaklarını geçmez?

SİVAS´ın bünyesindeki varlar, başkaca yerlerde olsa, şehrin tamamı GÖBEKLİTEPE gibi CAM FANUS içine alınır ve dünya mirası ilan edilir.

***

SİVAS´ı artık yeni bir bilinç ve hoşgörü ile yorumlamanın vakti gelmiştir sevgili okurlar.

İlk adım zihniyet değişimi olmalı.

Ondan sonra fert fert, ev eve bu kadim toprakların ruhu üzerine örtülen kalın toz zerreleri ayıklanarak,  yarınların  düşsel aşkı yeniden içselleştirilmeli.

Kendi varlığının felsefesini yapabilen bir SİVAS, düşünce üretecek, bilim üretecek, sanat üretecek, kültür üretecek?

Varlığımızın bilincine erdiğimizde göreceğiz ki,  bizim gibi düşünmeyenlerin varlığı da bize güç katacak ve ortak gelecekli güzel günlere, birlikte yol alacağız.