Bugün, 15 Haziran 2021 Salı


Ziya mandal
25.04.2021 22:57:50
Memleketin kalkınması için ve turizme açılması için çok güzel bir çalışma emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Anahtar Kelimeler: MUDUR BUDUR !

BU MUDUR BUDUR İŞTE!

HİTİT GÖLÜ tarihi anlara şahitlik etmeye başladı. Sporcular, doğa severler, sanatçılar, gezginler akın akın bu gizemli gölü ziyaret etmeye başladı. SUPPİTASSU üzerinde yamaç paraşütü ise adeta büyüleyici bir etki bıraktı.

SPHM ÖZEL HABER

İhtişamlı HİTİT İMPARATORLUĞU’nun tek kutsal gölü olan SUPPİTASSU, gizemli geçmişi ile araştırmacıları adeta büyülüyor.

3500 yıllık kutsal göl KUDRETLİ HİTİT ORDUSU’nu KADEŞ’e uğurlarken, aynı zamanda MISIR FİRAVUNU II.Ramses’e giden gelin alayının da konakladığı yer olarak biliniyor.

Altınyayla İlçesi sınırları içerisinde 1900 rakımda olan gölü ise son zamanlarda sporcular, dağcılar, sanatçılar ziyaret etmeye başladılar.

Yamaç Paraşütü için de ideal olan KULMAÇ DAĞLARI üzerinde yamaç paraşütü uçuşlarının da başlaması görenleri hayranlık içerisinde bıraktı.

Hitit Gölü SUPPİTASSU üzerinde KULMAÇ DAĞLARI doruğunda 2021 rakımda yaklaşık 25 km. uzunlukta olan KRAL YOLU’nun da keşfedilmesi ile buraya yerli ve yabancı turistlerin akın edeceği belirtiliyor.

Birkaç idealist insanın gayreti ile yeniden gündeme gelen SARİSSA ve SUPPİTASU, SİVAS’ın gezilip görülecek doğa ve tarihi harikası olarak kayıtlara geçiyor.