Bugün, 9 Aralık 2021 Perşembe


Anahtar Kelimeler: ANLAYIŞ EDİLMELİ!

ESKİ ANLAYIŞ TERK EDİLMELİ!

SİVAS, eğitimde eski ilkel yaklaşımları kıramıyor. Yeni ve modern açılımlar yerine hala test ve pek çok kaynak kitap destekli yavan uygulamalar hız kesmeden devam ediyor.

SPHM ÖZEL HABER

SİVAS'ta Eğitimde ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen, eğitim anlamlı yapılanmadaki eski anlayışlar tepki çekiyor. Okulların açılması ile birlikte, okullarda bir akıl tutulmasını andıran oranda test furyasına başlandığı ve ilkokul ikinci sınıftan itibaren test verilmesinin tam bir garabet olduğu vurgulanıyor. Kitapçıların adeta okullarda kamp kurdukları ve belli bağlantılar ile test furyasını desteklettikleri iddia edilirken, bunun şehrin eğitimini sekteye uğrattığı dile getiriliyor.

Özellikle alan dışından eğitime dahil edilen eğitmenlerce uygulanmaya başlanılan "test mantığı" eğitimcilerce sert bir şekilde eleştiriliyor.

Eğitimciler, çocukların tam renkli dünyayı algılayacakları bir zamanda, onların yeteneklerinin şıklar arasına sıkıştırmanın anlamı olmadığı, lakinbu sığ anlayıştan da vaz geçilmediğini belirtiyorlar.

Test yerine, daha eğitime uygun çalışma metotları uygulanması gerektiğini belirten uzman eğitimciler, yavaş yavaş sınavların kalkmaya başladı ülkemizde, eğitime yönelik değil de, sınavlara yönelik bu tür bir çalışmanın maksadının anlaşılamadığı vurgulanıyor.

İlkokul ikinci sınıftan hatta birinci sınıftan itibaren başlayan deneme sınavları garabetinin de anlaşılamaz olduğu vurgulanırken, sanki ilkokulda sınav varmış gibi at yarışı benzeri koşuşturmaca uzman eğitimcilerce eleştiriliyor.

Yemek yeme kültüründen de yavaş yavaş soyutlanan öğrencilerin, tostla karınlarını doyurmaya devam ettikleri bilinirken, test ve tost ile yetişen bir neslin, yarınlara yönelik neler verebileceği ise sorgulanıyor.