Bugün, 4 Temmuz 2022 Pazartesi


Eyüp DEMİR
15.05.2022 11:50:28
Allah rahmet etsin..Gerçekleri kendine has halk üslup ve benzetmeleriyle yüksek perdeden haykırırdı.Onun zamanında Zincirli Minare Camii özellikle cuma namazlarında hıncahınç dolardı..Vaaz ederken mihraptan konuşur,kürsüye çıkmazdı..Konuştukça hiddetlenir ve ayağa kalkarak bağırıp çağırırdı..Doğrusu, onun hiç bir sözü kimseye batmazdı..İlimizin diğer bir renkli siması da namı diğer Nacaklı Hoca,Bekir Aslan hocadır..Allah ona da rahmet eylesin..İnşallah onu da birgün ele alırsınız,selamlar..

Anahtar Kelimeler: "HALIYI BOYNUZLAYANLAR"

"HALIYI BOYNUZLAYANLAR"

Sivas´ın maruf simalarından Deli Mustafa Hoca, ölümünün ardından yıllar geçmesine rağmen hala unutulmadı.

SPHM

Sivas´ın tanınmış simalarından Mustafa Hoca hala sevgiyle anılmaya devam ediyor. Sıradışı kişiliği ile gönüllere taht kuran namı diğer Deli Mustafa Hoca, ilginç benzetme ve tespitleri ile unutulmuyor. Namaz kılıp dindar gözükerek haksızlık yapanlara "halıyı boynuzluyorsunuz" diye çıkışması ise atasözü gibi hala kulaklarda.

Bir çok insanın yetişmesine önderlik etmiş olan Mustafa Hoca, nükteleri ile de unutulmuyor. Siyasi kişiliği bir yana herkesin gönlünde Deli Mustafa Hoca olarak bilinen Mustafa Hoca, kitaplarla yakınlığı ile de ilginçleşiyor.

Hak yiyen, yetimi kandıran, vefa göstermeyen, yalan söyleyen, insanları aldatanların namazda niyazda olmalarına da sert tepki gösteren Deli Mustafa Hoca, onlara "halıyı boynuzlamayın boşuna oğlum"diye çıkışması ile de Sivaslıların gönlünde ayrı bir yer edindi.